American Heritage defineerib usaldust kui vankumatut toetumist kellegi või millegi aususele, võimetele või iseloomule. See on kindel usk. Ootustel on meie heaolule suurem mõju, kui paljud arvata oskavad. Seda fakti illustreerib Ameerika prestiižse meditsiiniajakirja Journal of the American Medical Association 1994. aasta uuring, milles uuriti valuvaigistite kasutamist enam kui 25-aastase perioodi vältel. Kokkuvõte algas nii: „Patsiendi ja raviarsti vahelise suhtlemise kvaliteet ja usaldus võivad olulisel määral mõjutada ravi tulemusi. Mõningal juhul (või väga tihti) võivad patsiendi ootused ja arstiga suhtlemine olla olulisemad kui konkreetsed ravimeetodid.”
Usalduse ja usu mõju tervisele
Seda illustreerib väga ilmekalt teadustöö, kus osalistel paluti vastata järgmisele küsimusele: kas teie tervislik seiskord on suurepärane, hea, pigem halb või halb? Seda nimetatakse enda tervisliku seisundi hindamiseks või subjektiivseks terviseküsitluseks. Subjektiivset tervisehindamist peavad teadlased usaldusväärseks indikaatoriks, mis aitab hinnata inimese üldist tervislikku seisukorda; see aitab hinnata vaimset tervist, erivajaduse olemust, arstivisiitide sagedust ja ka pikaealisust. Öeldakse, et enda tervise hindamine on kõige lihtsam ja usaldusväärsem viis tervisliku seisundi probleemide kirjeldamiseks.
Sellist enesemääratlemisviisi võib kasutada ka oma usu hindamisel. Sellises kontekstis võib seda nimetada subjektiivseks vaimulikkuseks. See on enda ja oma uskumuste ning religioossuse määratlemine. Subjektiivset vaimulikkust peetakse usu tugevuse hindamise markeriks.
Uuringutega, milles on seda hindamisviisi kasutatud, on leitud tõendusmaterjali, et usul on üldisele tervislikule seisukorrale hea mõju: mida kindlam on inimeste usk, seda rohkem on nad rahul oma eluga. On tähelepanuväärne, et see polnud mitte ainult tugev heaoluindikaator, vaid otsustava tähtsusega tegur, mis mõjutas inimest rohkem kui vanus või isegi tervislik olukord.
Teiste uuringutega on tõestatud, et religioossete inimeste ellusuhtumine on positiivsem, emotsioonid suuremas tasakaalus, rahuolu eluga kõrgem ja nad on rõõmsamad kui need, kes ei usu millessegi. Kui me usume, kui usaldame Jumalat, mõjutab see meie tervist positiivselt.
Tervendavad suhted
Suhetel teiste inimestega võib olla religioossusega sarnane mõju. Terved ja usaldavad suhted tekitavad armastuse ja kuulumise tuned ning see on elu nautimiseks hädavajalik. Tihti üritame olla oma parimate sõprade ja pereliikmete ootuste väärilised või neid ületada, sest me väärtustame sellist kuulumist. Siin on mängus midagi enamat kui vaid psühholoogilise mõju põhjused. Meie keha keemilisi reaktsioone saab seostada tunnetega. Kui me näeme kedagi, kellega meil on usaldav suhe, eritab aju oksütotsiini, mis on osa äratundmisprotsessist. Uuringud näitavad, et oksütotsiin vastutab heaolutunde eest, mis tekib, kui suhelda lähedaste sõpradega. Heaolutunne vähendab stressihormooni kortisooli eraldumist.
Allikas: “CREATION Life”
“CREATION Life” on mõtteviis, mille järgi inimene on tervik. See mõtteviis on töötatud välja haiguste ennetamiseks ning eesmärgiga aidata elada täisväärtuslikumat ja külluslikumat elu igas vanuses“CREATION Life” põhineb Piibli loomislool ja see on Seitsmenda Päeva Adventistide koguduse terviseteenistuse alusmaterjal. “CREATION Life” on asutusele Adventist Health kuuluv kaubamärk.