fbpx
skip to Main Content

Horoskoobid on astroloogilised ennustused, mis on koostatud inimese sünnikuupäeva, kellaaja või asukoha põhjal. Paljud inimesed usuvad, et horoskoobid võivad anda aimu nende tulevikust ja isiksusest. Kuid teadlaste seas on suur vaidlus selle üle, kas horoskoobid on usaldusväärsed ja kas nende ennustused võivad tõepoolest tõeks saada. Siit lehelt leiad ülevaate horoskoopidest, argumentidest selle kasutamise poolt ja vastu ning enimlevinud alternatiivid.

Tähtkujud ja horoskoopide liigid

Horoskoobi tähtkujud

Siin on 12 tähtkuju kirjeldus:

 1. Jäär (21. märts – 19. aprill) – enesekindel, seiklushimuline ja impulsiivne
 2. Sõnn (20. aprill – 20. mai) – visa, praktiline ja naudingut armastav
 3. Kaksikud (21. mai – 20. juuni) – uudishimulik, suhtlemisaldis ja mitmekülgne
 4. Vähk (21. juuni – 22. juuli) – tundlik, hoolitsev ja perekeskne
 5. Lõvi (23. juuli – 22. august) – uhke, julge ja loomuliku autoriteediga
 6. Neitsi (23. august – 22. september) – täpne, praktiline ja kriitiline
 7. Kaalud (23. september – 22. oktoober) – koostööaldis, sotsiaalne ja õigluseotsija
 8. Skorpion (23. oktoober – 21. november) – kirglik, sügav ja intensiivne
 9. Ambur (22. november – 21. detsember) – avatud meelega, entusiastlik ja seiklusjanuline
 10. Kaljukits (22. detsember – 19. jaanuar) – püsiv, vastutustundlik ja ambitsioonikas
 11. Veevalaja (20. jaanuar – 18. veebruar) – iseseisev, originaalne ja humanitaarne
 12. Kalad (19. veebruar – 20. märts) – empaatiline, loominguline ja intuitiivne

Horoskoope on erinevaid. Need võivad põhineda sellel, mis ajaperioodil inimene sünnib. Lisaks sellele on ka erinevaid kultuuridele ja traditsioonidele omaseid horoskoope. Horoskoobid võivad olla keskendunud ühele eluvaldkonnale, näiteks suhtehoroskoop, armuhoroskoop või seksihoroskoop.

 • Päevahoroskoop: igapäevane astroloogiline ennustus, mis pakub lühikest ülevaadet päeva energia kohta ja võib sisaldada soovitusi tänaseks päevaks.
 • Nädalahoroskoop: astroloogiline ennustus, mis kirjeldab nädala üldist energiat ja võib sisaldada soovitusi, kuidas sel nädalal tegutseda.
 • Aastahoroskoop: astroloogiline ennustus, mis kirjeldab terve aasta üldist energiat ja annab ülevaate võimalikest väljakutsetest ja võimalustest, mis võivad sel aastal olla.
 • Hiina horoskoop: suur traditsiooniline hiina astroloogiline ennustus, mis määrab iga aasta looma järgi ja võib anda inimese sünniaasta järgi aimu inimese isiksuseomadustest ja tulevikuprognoosidest. Näiteks 2022. aasta kohta koostati tiigri aasta horoskoop ning 2023. aastal on Hiina horoskoobi järgi jänese aasta.
 • Indiaani horoskoop: Indiaani astroloogiline süsteem, mis määrab inimese sünnikuupäeva järgi tema tähemärgi ja võib anda ülevaate tema isiksuseomadustest ja tulevikuprognoosidest vastavalt tema tähemärgile.
 • Taro horoskoop: ennustamine taro kaartide abil.

Horoskoobi poolt ja vastu

Horoskoobid on olnud inimeste elus juba sajandeid ning paljud inimesed jälgivad ja usuvad nende ennustustesse. Horoskoopidesse uskumisel on nii positiivseid kui negatiivseid mõjusid. Siin on mõned neist välja toodud:

Horoskoobi plussid

 • Lõõgastav mõju. Horoskoobi lugemine võib olla lõõgastav ja rahustav, eriti kui inimene tunneb, et tulevik on ebakindel. See võib aidata vähendada ärevust ja stressi ning tuua rahuolu.
 • Isikupärastatud juhised. Horoskoobi ennustused on koostatud individuaalselt, võttes arvesse inimese sünnikuupäeva, aega ja asukohta. Seega võib see anda inimesele isikupärastatud juhiseid, mida ta saab kasutada oma elus.
 • Enesereflektsiooni võimalus. Horoskoobi lugemine võib panna inimese oma elu ja käitumist rohkem analüüsima ning see võib aidata neil paremini mõista enda tugevusi ja nõrkusi.
 • Sotsiaalse ühtsuse loomine. Horoskoobi uskumine võib luua sotsiaalse ühtsuse tunnet, kui inimesed jagavad oma kogemusi ja arutavad oma ennustuste üle.
 • Tugevam oma elu kontrolli all hoidmise tunnetus. Mõned inimesed usuvad, et horoskoobid suurendavad tunnet, et neil on kontroll oma tuleviku üle ja et neil on rohkem võimalusi oma elu suunamiseks.

Horoskoobi miinused

  • Puudub teaduslik tõendusmaterjal. Horoskoobidel puudub teaduslik alus. Seega on nende usaldusväärsus sageli küsitav.
  • Üldistused ja üldistamine. Horoskoobid kasutavad üldistusi ja üldistamist, mistõttu võib nende ennustuste puhul olla raske määratleda täpselt, kuidas need võivad konkreetse inimese elule mõjuda. Ilmselt kõige negatiivsem horoskoopide uskumise tagajärg võib olla see, kui inimene kaotab usu, et ta elu ei ole horoskoobi poolt ette määratud ja et ta ise saab mõjutada sündmusi oma elus.
  • Enesetähtsuse tunde tekitamine. Horoskoobi lugemine võib tekitada inimestes enesetähtsuse tunde ning tõsta nende ootusi liiga kõrgele, mis võib viia pettumusteni ja stressini. 
  • Negatiivse enesetunde tekitamine. Kui horoskoobid ennustavad negatiivseid sündmusi, võib see tekitada inimestes ebamugavaid tundeid ja ärevust.
  • Pidev sõltuvus ennustustest. Horoskoobi uskujad võivad hakata pidevalt oma elu selle järgi seadma ja endale seeläbi kahju tegema. Hoolimata sellest, et need on kellegi teise inimese välja mõeldud. Mõned inimesed usaldavad nii palju horoskoope, et võivad nendele toetudes teha olulisi valikuid elus: otsustada inimeste sobivuse üle sõprade või abikaasa valimisel, teha karjäärivalikuid või muid olulisi otsuseid. Selle tagajärjel võivad jääda kasutamata head võimalused elus ja see võib soodustada eelarvamuste kujunemist inimestega kohtumisel. Näiteks India paljudes kogukondades valitakse abikaasa sobivas tähemärgis

Telli tervisliku eluviisi nipid oma postkasti

Internet on täis infot toitumisest ja tervisliku eluviisi soovitustest. Kuid mitte kõik ei ole sulle kasulikud - toome sinuni ainult teaduslikult tõestatud soovitused ja nipid oma vaimse ja füüsilise tervise parandamiseks. Uudiskirja ei saada me tihti, isegi mitte kord kuus. Uudiskirja tellides nõustud meie privaatsustingimustega.

  Horoskoobi teaduslik alus

  Horoskoobid ei põhine teaduslikul tõendusmaterjalil. Kuigi astroloogia on olnud olemas juba tuhandeid aastaid, on selle usaldusväärsuse osas teadlaste seas palju kahtlusi. Uuringud on näidanud, et horoskoobid on inimeste väljamõeldis ja nende ennustused on sageli valed. Sageli peetakse horoskoopide lugemist ja nende teemal arutamist meelelahutuslikuks tegevuseks.

  Horoskoopidesse uskumine võib mõjutada inimeste enesetaju ja nõrgestada objektiivset eneseanalüüsivõimet. Barnumi efektina kirjeldatakse olukorda, kus inimene omistab endale ennustajate või astroloogide kirjeldatud omadusi ja sündmusi.  On tehtud uuringuid, kus on leitud, et horoskoobid ei ole usaldusväärsed või horoskoopidesse uskumine võib olla negatiivse mõjuga inimese elule. 

  Näiteks on G. Dean ja I. W. Kelly 2003. avaldanud uurimuse, millest selgub, et professionaalsed astroloogid, kellel paluti sobitada kellegi sünnikaart tema isiksuse infoga, ei olnud täpsemad kui juhus. Samamoodi ei olnud inimesed täpsed, kui neil paluti valida oma tegeliku sünnikaardi astroloogiline tõlgendus juhuslike teiste inimeste diagrammide hulgast.

  J. F. Rooji 1999. aastal läbiviidud uuringus, milles osales 422 inimest, uuriti, kui hästi tähemärkidele iseloomulikuks peetud 96 tunnust (8 iga päikesemärgi kohta) nende kohta kehtivad. Tulemustena märgati, et horoskoopidest ja tähemärkidele iseloomulikest omadustest teadlikud osalejad rakendasid tõenäolisemalt vastavaid jooni enda kohta kui need, kellel selliseid teadmisi polnud.

  2016. aastal uurisid M. Clobert, P.V. Cappellen, M. Bourdon, A. Cohen horoskoopide mõju inimeste tajule, emotsioonidele, tunnetusele, loovusele. Kolme katse tulemusena märgati, et inimesed, kes lugesid positiivset horoskoopi, kaldusid stiimuleid tõlgendama positiivsemana, said paremaid tulemusi kognitiivsetes tegevustes ja olid loovamad. Ning vastupidi, negatiivset horoskoopi lugenud inimesed tajusid stiimuleid negatiivsemalt, kognitiivsed saavutused olid kehvemad ja nad olid vähem loovad. Samas märgati ka, et horoskoopide mõju kognitiivsetele saavutustele ja loovusele oli tugevam madala sisemise kontrolliga inimeste seas.

  Seega on oluline meeles pidada, et horoskoobid ei pruugi olla usaldusväärne või tõhus viis oma tugevuste analüüsimiseks ja tuleviku ennustamiseks. Tasub olla tähelepanelik ja märgata horoskoopide lugemise mõju igapäevaelule, oma mõtteviisile, ning olukordade ja enese tajule.

  Horoskoobi tarbimise kui kasu taga on soov saada vastuseid või juhtnööre oma elus. Inimese toetamiseks ja tuleviku sündmuste mõjutamiseks on olemas palju efektiivsemaid alternatiive, nagu keskendumine isiklikule arengule ning nõustamine isiklike või tööalaste eesmärkide seadmiseks ja saavutamiseks. Paljudele inimestele on selle kõrval oluline ka religioon.

  Horoskoobi alternatiivid

  Horoskoopidele on palju alternatiive, mis võivad aidata inimestel oma tundmatut tulevikku suunata. Keskendudes isiklikule arengule, haridusele ja eneseteadvusele, saavad inimesed arendada oskusi ja teadmisi, mis on vajalikud elu väljakutsete ja ebakindlustega enesekindlalt ja jätkusuutlikult toime tulemiseks.

  Isiklik areng ja eneseharimine

  Isiklik areng hõlmab enesetäiendamiseks proaktiivsete sammude astumist, oskuste, teadmiste ja isiklike omaduste arendamist, mis võivad viia isikliku ja professionaalse kasvuni. See võib hõlmata eesmärkide seadmist, tegevuskavade loomist ja tööd isikliku arendamise nimel.

  Nõustamine ja coaching

  On palju erinevaid nõustamise liike, mida inimesed võivad kasutada, et saada abi ja juhendamist erinevates eluvaldkondades. Nõustaja võib kasutada koostöös kliendiga vastavalt oma erialasele ettevalmistusele erinevaid metoodikaid: näiteks intervjuu(vestlus), küsimustikud, testid, loovharjutused/-tehnikad (joonistamine, metafoorkaardid, savitöö). Sõltuvalt nõustamise teemadest eristatakse näiteks psühholoogilist nõustamist, karjäärinõustamist, perenõustamist, finantsnõustamist, tervisenõustamist.

  Coaching aitab inimestel tuvastada nende väärtused, eesmärgid ja prioriteedid ning luua plaani soovitud tulemuste saavutamiseks. See võib hõlmata takistuste tuvastamist, nende ületamiseks strateegiate väljatöötamist ning vastutuse loomist eesmärkide suunas edasiliikumiseks.

  Usk või religioon

  Horoskoop on uskumus, et kellegi teise inimese välja mõeldud laused võivad sinu elu juhtida. Uuringud on näidanud, et uskumine ise on väga tervislik ja tõestuspõhine tegevus. Eriti usk kõrgemasse jõusse, mis võib aidata leevendada ärevust, depressiooni ja stressi, ning usulised tegevused, nagu palvetamine ja meditatsioon, võivad aidata keskenduda positiivsetele mõtetele ja tõsta enesehinnangut. Mõned uuringud on näidanud, et usklikel inimestel võib olla madalam vererõhk, tugevam immuunsüsteem ja väiksem oht südamehaiguste ja insuldi tekkeks. Usulised ühendused ja kogukonnad võivad pakkuda tugevat tugisüsteemi ja aidata inimestel luua sõprussuhteid ning tunda end vähem üksildasena. Uuringud on ka näidanud, et religioon võib aidata kaasa positiivse moraali ja eetika arengule. Usuliste veendumuste järgimine võib aidata inimestel leida oma elus suuremat tähendust ja eesmärki, samuti edendada head käitumist ja õiglaseid suhteid teiste inimestega. 

  2001. aastal avaldatud W. Strawbridge’i  uuringus avastati, et religioonil on positiivne mõju heale tervisekäitumisele, sotsiaalsetele suhetele ja vaimsele tervisele. Andmete analüüsis sai näha positiivset seost regulaarsel kirikuteenistusel käimisel ja positiivsetel muutustel, näiteks suitsetamisest loobumisel, füüsiliselt aktiivsemaks muutumisel, abiellumisel ja lähedaste suhete arvu suurenemisel. Samuti märgati paremat vaimset tervist.

  Journal of Gerontology‘s avaldatud uuringus leiti, et kirikus käimine näib olevat positiivse mõjuga vanemate täiskasvanute seas, parandades kognitiivset võimekust ja vähendades kliiniliselt oluliste depressiivsete sümptomite mõju.

  Bradshaw, C. G. Ellisson, K. J. Flanelly, K. C. Galek on avastanud oma uuringus, et turvaline suhe Jumalaga vähendab tunnet, et maailm on ohtlik koht. See omakorda vähendab ärevustunnet ja teisi ohuga seotud sümptomeid.

  Need on vaid üksikud uuringud, sest religiooni mõju kohta on tehtud palju uuringuid ning on tõestatult märgatud selle positiivset mõju erinevatele eluvaldkondadele. Maailmas on palju eri religioone ning endale sobiva leidmisel tasub olla tähelepanelik konkreetse religiooni põhimõtete sobivusel isiklike väärtustega ja teadvustada selle mõju ulatust oma elus.

  Kokkuvõte

  Paljud inimesed huvituvad horoskoopidest ning loevad, mida lubab horoskoop tänaseks, homseks või algavaks aastaks. Üha rohkem aga kaheldakse horoskoopide usaldusväärsuses ning märgatakse võimalikke negatiivseid mõjusid. Horoskoopide liigne järgimine võib halvemal juhul kaasa tuua põhjendamatuid üldistusi enda ja teiste isiksuste analüüsimisel ning tulevikusündmuste oletamisel. Samuti võib kaduda usk, et inimene ise kontrollib oma elusündmusi. 

  Inimese toetamiseks on olemas tõestatult toimivaid alternatiive, nagu näiteks enesearengule keskendumine ja nõustamine või coaching erinevates valdkondades. Palju on uuritud ka religiooni positiivset mõju eri eluvaldkondades, mh vaimsele ja füüsilise tervisele, sotsiaalsele kuuluvustundele ja käitumisele.

  Me kõik usume ja soovime endale paremat tulevikku. Erinevaid võimalusi analüüsides tuleb leida enda jaoks sobivaim kuid tõestuspõhine valik ja suhtlusvõrgustik. Valiku tegemisel võime arvestada teiste inimeste kogemusi, teaduspõhiste uuringute tulemusi ning olla avatud ning julgelt proovida erinevaid võimalusi leidmaks parim alus oma eluks ja otsuste tegemiseks.

  UUS! Liitu meie Facebooki kogukonnaga

  Elu on täis valikuid ja mõnikord võib olla raske teha õigeid otsuseid. Meie tugigrupp pakub tuge, nõuandeid ja toetust, et aidata sul navigeerida läbi elu väljakutsete ja leida enda jaoks parimad lahendused. Siin saad küsida küsimusi, alustada teemasid ja olla osa toetavast kogukonnast. Oleme olemas, et aidata sul saavutada vaimne ja emotsionaalne tasakaal ning juhendada sind tervisliku ja õnneliku elu suunas.

  Vallo Põldaru

  Koolitaja

  Vallo on oma elukutselt turundaja ning inimeste internetikäitumise spetsialist ja koolitaja, kelle lemmikteemadeks on turunduspsühholoogia, hingehoid ja jätkusuutlik vaimne tervis tänapäeva ühiskonnas.
  Back To Top