Vanast Testamendist teame, et Metuusala ja varased patriarhid elasid sajandeid. Iga uue põlvkonnaga aga eluiga lühenes, kuni jõudis tänasele tasemele. Pikaealisus on inimkonda ammustest aegadest paelunud. Kuidas jääda nooreks ja ületada normaalne oodatav eluiga? Mida me peaksime tegema, et elada kauem ja tervemalt?
Nendele küsimustele otsivad oma raamatus „Telomeeride mõju“ vastust ka doktorid Elizabeth Blackburn ja Elissa Epel. Elizabeth on telomeeride uurimise eest saanud ka Nobeli preemia.
Vananemise kiirus sõltub spetsiifilisest rakustruktuurist
Telomeerid kaitsevad rakke jagunemisel ning suudavad ennast uuesti kasvatada
Telomeere lühendab stress – kuidas keha kaitsta?
Telomeeride pikendamiseks ja taastamiseks on olulised puhkus ja aktiivsus
Terve ainevahetus on olulisem kui ülekaal
Turvaline naabruskond toetab telomeere
Tervislik elustiil mõjutab lapsi rasedusest alates
Kokkuvõtte
Vananemise kiirus sõltub spetsiifilisest rakustruktuurist
Tänapäeval kardavad paljud inimesed vananemist, kuid kas see hirm tuleb noorust kummardavast kultuurist, milles elame, või on tegemist tõsise murega, mis tuleneb vananemise märkidest meie kehal?
Paljude inimeste jaoks on reaalsus pigem see teine: meie keha näitab välja vananemise ilminguid. Kiire ülevaade vananemise protsessist näitab, miks see nii on.
Rakud, millest meie keha koosneb, peavad pidevalt uuenema, et meid tervena hoida. Kuid mõned rakud saavad uueneda ainult loetud korrad. Kui nad on kahjustunud ega saa enam uueneda, saadavad nad teistele rakkudele ja kehaosadele põletikulisi signaale, kahjustades terveid kudesid, põhjustades vananemist ja halvendades keha funktsioneerimist.
Sarnane protsess toimub korvitäie õuntega, kus üks mädanev õun võib rikkuda kõik oma terved naabrid.
Lisaks sellele sõltub eaka inimese välimus ja enesetunne ka tema rakkudes olevate telomeeride pikkusest. Telomeerid on liitstruktuurid kromosoomide otstes, mis aitavad rakku kaitsta. Nad lühenevad iga kord, kui rakk jaguneb. Üldistades võib öelda, et lühemate telomeeridega inimesed on haigemad ja nõrgemad.
Telomeerid kaitsevad rakke jagunemisel ning suudavad ennast uuesti kasvatada
Nii nagu jalgpallis on värav ilma väravavahita ründajale kerge saak, on ka rakud ilma väravavahita kerge saak. Rakkude jaoks täidavad väravavahi rolli telomeerid, mis kaitsevad kromosoomi raku jagunemisel. Kuid mis juhtub, kui telomeerid ise selle käigus viga saavad?
Tänu ühele lihtsale ensüümile, telomeraasile, saavad telomeerid taastuda. Telomeraas ehitab üles uue telomeeri, taastades DNA, mis läks raku jagunemisel kaduma. Samuti on telomeraasil võime telomeeride lühenemist aeglustada, peatada või lausa tagasi pöörata.
Kuid inimene toodab seda ensüümi vaid väikestes kogustes ning see piiratud varu, mis meil on, väheneb vananedes. Seega on oluline ka ise telomeere kaitsta.
Telomeere lühendab stress – kuidas keha kaitsta?
Kas oled sattunud jubedasse liiklusummikusse ja märganud, et su süda lööb hullumeelselt? Sellised stressirikkad olukorrad panevad keha häireseisundisse. Kui sul on selliseid olukordi pidevalt pikema aja vältelt, siis sinu telomeerid üha lühenevad ja lühenevad.
Väikeses koguses tavalist stressi ei kujuta telomeeridele mingit ohtu. Tegelikult parandab mõõdukas stress keha võimet stressiga toime tulla ja parandab rakkude tervist. Isegi suur stress, mis kestab lühikest aega – nt kuu aega kestev töökriis – ei pruugi suures plaanis erilist kahju teha.
Kuid pikaajaline stress on kindlasti kahjulik. Hea näide sellisest kahjulikust stressist on hooldajaamet. Hooldajad peavad tihti öösel üles ärkama, neil on ebastabiilsed töögraafikud. See on kindel retsept telomeeride enneaegseks lühenemiseks.
Teine muutuja selles valemis on see, kas me näeme stressirohkeid olukordi väljakutsete või ohtudena. Teisiti öeldes on hea stress ja halb stress. Üks võimalus telomeere ja sellega enda tervist kaitsta on vaadata stressirohkeid olukordi kui väljakutseid.
Sarnaselt stressiga mõjutavad telomeeride pikkust meie hoiakud. Negatiivsed mõttemustrid on meie telomeeridele kahjulikud. Pessimistlik hoiak lühendab telomeere, sest stressirohke olukorraga kohtudes vaatame seda kui ohtu.
Telomeere lühendavad ka depressioon ja ärevus. Ja mitte ainult, depressioon ja ärevus kahjustavad rakkudes ka mitokondri tööd ning põhjustavad kehas põletikulisi protsesse.
Telomeeride pikendamiseks ja taastamiseks on olulised puhkus ja aktiivsus
Kui järgmisel korral trenni minnes kõhklema hakkad, siis mõtle sellele, et mängus ei ole lihtsalt sinu puusaümbermõõt. Füüsiline aktiivsus on oluline ka telomeeride tervisele, kuid liiga palju aktiivsust võib ka probleeme tekitada.
Teiste sõnadega, telomeeride hea tervise tagab mõõdukas aktiivsus. Õigesti treenides väheneb kõrgvererõhutõve, infarkti ja dementsuse risk. Saksamaal Saarlandi ülikoolis tehtud uuring näitas, et kolmest uuritud treeningu liigist kaks, kõrge intensiivsusega intervalltreening ja mõõdukas aeroobne treening, tõstsid telomeraasi taset. Kolmas uuritud treeningu liik, vastupidavustreening, praktiliselt ei mõjutanud telomeraasi. Selleks et telomeere kaitsta, pole vaja maratoni joosta.
Oluline on trenniga ka mitte üle pingutada, sest ületreenimine põhjustab kehas oksüdatiivset stressi, mis kahjustab telomeere.
Ka une halb kvaliteet võib telomeere lühendada. Aju, mis on ka keha sisemine kell, vajab regulaarset unerütmi. Magamise ajal toimuvad rakke taastavad protsessid. Kui neid taastamisprotsesse segada, ei toimi rakud nii tõhusalt ning on stressile vastuvõtlikumad. Telomeere saab pikendada, tagades omale pikem ja kvaliteetsem uni. Vajalik on vähemalt seitse tundi und.
Terve ainevahetus on olulisem kui ülekaal
Igaüks teab, et ülekaal ei ole tervisele hea. Kuid seni, kuni sa ei kvalifitseeru rasvunuks, ei tee mõned lisakilod telomeeridele midagi. Tegelik oht peitub hoopis halvas ainevahetuse tervises. Selle alla käivad kõrge kolesterool ja vererõhk ning insuliini resistentsus. See suurendab südamehaiguste, vähi ja diabeedi riski, mis on telomeeridele palju suurem oht kui mõned lisakilod.
Turvaline naabruskond toetab telomeere
Kas tunned ennast õhtul koju jalutades turvaliselt? See on sinu tervise seisukohalt mitmel põhjusel oluline küsimus ning võib mõjutada isegi sinu telomeeride pikkust.
Seda seetõttu, et turvalisus ja sotsiaalne ühtekuuluvus elukohaga mõjutavad tervist. Turvatunne mõjutab stressitaset ja seeläbi ka telomeere.
Sellele lisaks on mõnes elukohtas väga raske tervislikke eluviise järgida. Öine lärm mõjutab une kvaliteeti ja ebaturvaline või muul moel sobimatu keskkond ei soodusta liikumist.
Tervislik elustiil mõjutab lapsi rasedusest alates
Juba enne, kui laps sünnib, on oluline mõelda, kuidas hoolitseda tema rakkude tervise eest. Nimelt algab rakkude vananemine juba emaüsas, sest viljastumise hetkel kanduvad vanemate telomeerid järglasele. See tähendab, et üsna kergesti võib juhtuda, et beebi peab ellu astuma lühikeste telomeeridega.
Seetõttu on hea mõte juba enne viljastumist suitsetamisest loobuda ja suurendada folaatide ning B-vitamiinide tarbimist, et tulevase beebi telomeerid saaksid võimalikult hea stardipositsiooni. Hea strateegia on ka stressi vähendamine, näiteks looduses jalutades.
Selliste ettevaatusabinõude kasutamine on oluline, sest lapse elu sõltub telomeeride pikkusest ja raske lapsepõlv, sh emotsionaalselt eemalolevad vanemad lühendavad telomeere, mõjutades nii elu täiskasvanuna.
Kokkuvõte
Telomeeridel on suur mõju vananemisele ja mida lühemaks need jäävad, seda vanemana me ennast tunneme. Hoolitsedes telomeeride tervise eest tervisliku toitumise ja elustiiliga, on võimalik noorem ja tervem püsida.