fbpx
skip to Main Content

Suhteprobleemid – on see osa suhtest?

Armastus suhtes võib väljenduda erineval viisil ning iga paarisuhe on erinev. Armastus võib aja jooksul süveneda ja muutuda ning pidev panustamine suhtesse aitab seda hoida elus ja tugevana. Aga ka tugevaimates paarisuhetes tuleb ette konflikte ja suhteprobleeme. Pikaajalise suhte puhul, kus ei ole tulnud ette konflikte, on võimalik, et välditakse tülitsemist või surutakse oma tõelised tunded maha. 

Seega võivad suhteprobleemid olla osa suhtest, igas suhte etapis on teatud väljakutsed. Olles teadlik suhete etappidest ja nendega kaasnevatest väljakutsetest, aitab see meil nendeks valmis olla ja võimalike olukordadega paremini toime tulla.

Millised on suhte etapid?

1. Kurameerimise etapp ehk mesinädalate faas

Selles suhte faasis armutakse ja tunded on väga tugevad. Kurameerimise faas kestab enamasti mõne kuu kuni kaks aastat. Selles suhte etapis veedetakse palju aega oma partneriga ning keskendutakse eelkõige ühisosale ega märgata omavahelisi erinevusi.

2. Abielu/kooselu (ilma lasteta)

Rohkem hakatakse suhtlema ka teiste inimestega ning tugev armastuse tunne väheneb. Partnerid hakkavad paremini mõistma teineteise erinevusi ning rohkem võib suhtes tekkida ka omavahelisi konflikte. 

3. Paarisuhe lastega või lasteta

Kui suhtes otsustatakse saada lapsed, kaasneb sellega sageli väsimus, ühiste tegevuste vähenemine ning ülesannete suurenemine. Sõltuvalt probleemide lahendamise oskustest võib nende väljakutsete tõttu olla suurem risk suhteprobleemide tekkeks.

Ka lasteta peres võib väljakutseid ette tulla. Lapsed toovad suhtesse automaatselt uut energiat ning ilma lasteta suhtes tuleb uut energiat leida muul viisil. 

4. Stabiliseerumine

Stabiliseerumise faasis võib olla rohkem aega tegevusteks väljaspool perekonda, uuteks avastusteks, individuaalseteks väljakutseteks. Partneriga suhtlemise mustrid on selleks etapiks sageli saanud selgemaks ja muutunud automaatseks.

5. Hilisem faas

Selles etapis võib ette tulla muutusi ja uue olukorraga kohanemist (lapsed kolivad kodust välja, tekib vajadus oma vanemate eest hoolitseda või hoopiski nende surm) ning sellest võib kujuneda uueks alguseks, aidates leida uusi eesmärke või ühiseid tegevusi. Sellesse suhte etappi ei jõua tegelikult paljud paarid. Suhtes võib olla palju head ja tõenäoliselt on partneritel oskusi raskustega toimetulekuks, kuid alati ei pruugi olla see piisav.

Suhte säilitamiseks ja tugevdamiseks on oluline aktsepteerida, et muutused on loomulikud, ja tuleb pühenduda suhtes kasvamisele ja toetamisele. Suhteprobleemide ilmnemisel on võimalik keskenduda suhte parandamisele, kui mõlemal partneril on soovi seda teha.

Telli tervisliku eluviisi nipid oma postkasti

Internet on täis infot toitumisest ja tervisliku eluviisi soovitustest. Kuid mitte kõik ei ole sulle kasulikud - toome sinuni ainult teaduslikult tõestatud soovitused ja nipid oma vaimse ja füüsilise tervise parandamiseks. Uudiskirja ei saada me tihti, isegi mitte kord kuus. Uudiskirja tellides nõustud meie privaatsustingimustega.

    Märgid, et su suhe ei toimi

    Inimestevahelised suhted võivad väga palju erineda, sest iga suhe ja suhtesobivus on unikaalne. On paare, kus avatud suhe / vabasuhe või kaugsuhe on nende jaoks sobiv ja mõlemad partnerid on suhtes õnnelikud, aga palju ka neid, kelle jaoks sellisel kujul suhted ei toimiks. Seega suhetele ja armastusele mõeldes ei saa kirjeldada ühte õiget viisi. Suhteprobleemide märkamiseks tuleb eelkõige vaadelda, kuidas suhe ja omavaheline suhtlus mõlema partneri arvates toimib. Küll aga on võimalik tuua mõned üldised põhimõtted, mis võivad aidata aru saada, et esineb suhteprobleeme.

    • Te ei toeta üksteist ja teil on erinevad eesmärgid

    Toetava ja julgustava partneriga koos õnnestumiste üle tähistamine on üks suhete rõõmudest. Kui partnerid ei näita enam huvi ega hoolimist teineteise vastu ega toeta üksteist, võib see tähendada, et suhe on nõrgenenud.

    • Emotsionaalse läheduse puudumine

    Tervisliku suhte alus on see, et mõlemad partnerid tunnevad end mugavalt ning on teineteisele mõtete ja arvamuste jagamisel tõeliselt avatud. Kui suhtes ei jagata oma tegelikke mõtteid ja tundeid, võib see olla märk sügava sideme vähenemisest. 

    • Suutmatus või soov probleeme lahendada

    Igal paaril on tülisid ja lahkarvamusi, kuid suhtekriisile viitab see, kui ei suudeta konflikte lahendada ja ei ole soovi ka oma probleemi lahendamise oskusi parandada. Teadmine, kuidas erimeelsusi ületada, on terve suhte üks olulisemaid osi ja viib sügavama läheduseni.

    • Usalduse puudumine

    Usalduslikku suhet võivad kahjustada erinevad olukorrad suhtes, näiteks üheöösuhe või pikaajaline partneri petmine. Kui usaldust ei ole või see on kahjustunud, võib see kaasa tuua mitmeid negatiivseid tagajärgi ning usalduse taastamine suhtes nõuab aega ja teadlikku pühendumist.

    • Te ei kujuta ette ühist tulevikku

    Püsisuhte üks oluline komponent on ühise tuleviku nägemine. Kui vaade tulevikule ei ühti või kui olete tulevikuplaanidest rääkimise üldse lõpetanud, võib see viidata suhtekriisile.

    • Turvatunde puudumine

    Kui suhtes on turvatunne, tunnevad partnerid end mugavalt ja rahulikult, teades, et teineteise eest hoolitsetakse. Kui turvatunde puudumine on tingitud suhtes esinevast väärkohtlemisest, on oluline abi otsida.

    Need on mõned paljudest suhteprobleemide märkidest. On oluline olla teadlik neist ja olla valmis tegutsema, kui tekivad suhteprobleemid. Alati ei ole need märgiks, et suhe on läbi, sest suhet on võimalik päästa avatud ja ausa suhtlemise või suhteteraapia abil.

    Suhte parandamise sammud

    Õnneliku ja terve paarisuhte loomine nõuab tööd ning see ei pruugi olla alati lihtne. Küll aga on see pingutust väärt ning aitab luua pikaajalise ja armastust täis suhte. Sobivaim suhte parandamise viis oleneb konkreetsest paarist, aga paljude jaoks võib abi olla järgnevatest sammudest. 

    1. Teadvustage oma erinevusi

    Iga inimene on unikaalne oma isiksuse, kogemuste, vajaduste ja vaadete poolest. Kui mõistate ja aktsepteerite partneri erinevusi, saate luua tugevama sideme ning vähendada võimalikke konflikte ja pingeid suhtes.

    2. Tunnistage probleeme ja võtke vastutust

    Tunnete ja käitumiste tunnistamine, mis on võib-olla aidanud kaasa probleemide tekkele, on oluline. Võtke vastutus enda rolli eest suhteprobleemides. Vabandage oma vigade pärast ja andestage partnerile tema omi.

    3. Arendage suhtlemisoskusi ja probleemide lahendamise oskusi

    • Kasutage oma mõtete ja tunnete edastamiseks mina-lauseid.
    • Kuulake oma partnerit avatud meelega ja hinnanguid andmata, olenemata sellest, kas olete sellega nõus või mitte. Kuulake segamata või hinnanguid andmata. 
    • Aktsepteerige oma partneri tundeid. 
    • Pärast seda, kui igal partneril on olnud võimalus olla ära kuulatud ja on loodud koostööd soodustav keskkond, on palju lihtsam olla ratsionaalne ja töötada lahenduste nimel. Mõelge võimalikele lahendustele ning kaaluge iga lahenduse eeliseid ja puudusi ning analüüsige, kuidas need võiksid mõjutada tulevikku.

    4. Aja koos veetmine

    Leidke aega, et veeta kvaliteetaega koos, ja arvestage mõlema partneri huvidega. See võimaldab tugevdada omavahelist sidet, luua ühiseid mälestusi ja investeerida suhtesse. Kvaliteetaeg peaks olema tähenduslik ja nauditav mõlemale osapoolele.

    5. Pöörduge paarisuhte nõustamisele

    Paariteraapia on turvaline ja toetav keskkond, kus paaridel on võimalus töötada oma suhteprobleemide kallal ja saada professionaalset abi. Suhteterapeut aitab juhendada partnerite suhtlemist ja õpetab neile vajalikke oskusi, et partnerid suudaksid tulevikus paremini toime tulla suhetes tekkivate väljakutsetega.

    Millal ja miks pöörduda suhteteraapiasse?

    Suhtenõustamine saab aidata erinevate pereelu ja suhtega seotud küsimustes, näiteks:

    • Suhtlemisprobleemid
    • Intiimsus ja lähedus
    • Majanduslike väljakutsetega seotud probleemid
    • Truudusetus ja usaldusprobleemid
    • Suured muutused elus
    • Sagedased konfliktid või kõrge stressitase
    • Erinevad põhimõtted lastekasvatuses 
    • Toksiline/mürgine suhe, manipuleerimine suhtes
    • Abielueelne nõustamine
    • Lahutuse ettevalmistamine

    Suhteteraapia eesmärk on aidata partneritel üksteise kohta rohkem teada saada ja tervislikke probleemide lahendamise oskusi arendada. Paarisuhte nõustamise tulemusena muutub omavaheline suhtlus avatumaks ja usalduslikumaks, taastat

    UUS! Liitu meie Facebooki kogukonnaga

    Elu on täis valikuid ja mõnikord võib olla raske teha õigeid otsuseid. Meie tugigrupp pakub tuge, nõuandeid ja toetust, et aidata sul navigeerida läbi elu väljakutsete ja leida enda jaoks parimad lahendused. Siin saad küsida küsimusi, alustada teemasid ja olla osa toetavast kogukonnast. Oleme olemas, et aidata sul saavutada vaimne ja emotsionaalne tasakaal ning juhendada sind tervisliku ja õnneliku elu suunas.

    Vallo Põldaru

    Koolitaja

    Vallo on oma elukutselt turundaja ning inimeste internetikäitumise spetsialist ja koolitaja, kelle lemmikteemadeks on turunduspsühholoogia, hingehoid ja jätkusuutlik vaimne tervis tänapäeva ühiskonnas.
    Back To Top