fbpx
skip to Main Content

Enamik meist teab, et aktiivsus ja liikumine on tervisele oluline, kuid vähestel õnnestub oma igapäevarutiini piisavalt liikumist ja trenni lisada. Levinud trennitegemise aeg on õhtul, peale päevatööd või lausa hilisõhtul, enne ööpuhkust. Kuigi ka õhtusel trennitegemisel on omad plussid, toon välja viis põhjust, miks alustada päeva trenniga.

Aitab ärgata

Kui sul on hommikuti ärkamisega raskusi, siis võid mõelda, et las see hommikune trenn jääda hommiku­inimestele, minu keha alles magab ja enne pealelõunat ei ole mõtet trenni peale mõeldagi. Kui ka sina mõtled nii, siis palun loe edasi ja kaalu argumente hommikuse trenni kasuks.

Meie kehale meeldib kindel rütm. Kui teed hommikuti kindlal kellaajal regulaarselt trenni, siis kohaneb keha sellega üsna kiiresti ning õige pea avastad, et keha on valmis ka hommikustel tundidel aktiivselt liikuma ja ärkamine polegi nii vaevaline kui varem.

See, kas lähed kohe voodist tõustes trenni või teed enne mõned muud hommikurutiini osad, näiteks Piibli lugemine, palvetamine, päeviku sissekanne vms, andes sedasi kehale 30–60 minutit aega ärgata, on sinu isikliku eelistuse küsimus. Kui ma pidin hommikul kindlaks ajaks kontorisse jõudma ning kasutasin selleks ühistransporti, siis sobis mulle hommikurutiin, kus alustasin kohe trenniga ja jätsin lugemised ja muu sellise ajaks, kui olin rongis. Nüüd, kui ma hommikuti ühistransporti ei kasuta, alustan päeva lugemise, palve ja päevikuga ning suundun trenni peale seda.

Ergutab ainevahetust

Sõltumata sellest, millises järjekorras sa hommikul oma tegevusi teed, annab hommikune trenn terveks päevaks hea toonuse. Alustades regulaarselt hommikuid trenniga, võid varsti avastada, et ei vajagi n-ö käimasaamiseks hommikust kohvi. Kui sa just eelmist ööd vahele pole jätnud, siis olen kindel, et pärast hommikust trenni ja dušši oled päeva väljakutseteks valmis.

Liikumine ergutab ka ainevahetust ning pärast hommikust trenni töötab see terve päeva jooksul paremini. Kõige märkimisväärsema lisatõuke ainevahetusele annab kõrge intensiivsusega (kõrge pulsisagedusega) vastupidavustreening. Eriti kui sul on loomu poolest aeglasevõitu ainevahetus või istuv töö, annab hommikune trenn päevaks mõnusa tõuke ja kiirendab veidigi ainevahetust. Intensiivne treening võib ainevahetust kiirendada lausa 20–30% ning see jääb selliseks kuni paariks tunniks, hakates siis aeglaselt langema.

Hommikune trenn ei jää nii tihti vahele

Võib-olla oled kuulnud, et regulaarsed lendajad eelistavad hommikusi lende õhtustele. Põhjus on lihtne: õhtused lennud hilinevad või jäävad hoopis ära sagedamini kui hommikused.

Sama kehtib ka õhtuste treeningute kohta, need kipuvad sagedamini vahele jääma kui hommikused. Eriti alguses, kui regulaarne treening pole veel harjumuseks kujunenud, nõuab trenni minek iga kord teatavat mentaalset pingutust. Pärast pikka päeva võivad meie tahtejõu reservid juba üsna ammendunud olla ja trenni vahelejätmine tundub sel hetkel üsna mõistlik plaan. Päeva jooksul võib ette tulla igasugu ootamatusi, mis ei ole sinu kontrolli all.

Õhtu jääb vabaks

Pealegi, kui trenn on juba hommikul tehtud, jääb ju õhtuks selle võrra rohkem aega. Õhtutundidesse peab tihti mahtuma palju: abikaasa, hobid, sõbrad, vabatahtlik töö ja kodutööd. Rääkimata sellest, et pahatihti ampsab päevatöö korraliku tüki ka õhtutundidest. Ja kui sul juhtuvad veel lapsed olema, siis on õhtuse trenni jaoks üsna keeruline aega leida. Sel ajal, kui sina olid tööl, olid nemad tõenäoliselt lasteaias või koolis ja kui õhtul koju jõuate, tuleb loetud tundidesse mahutada söömine, õppimine, jutud ja mängud ning laste magamaminek, mis on tihti omaette väljakutse.

Kui oled trenni hommikul ära teinud, on õhtul selle võrra üks mure vähem ja sõltumata sellest, kuidas päev läheb või mida õhtu toob, on vähemalt üks oluline asi tehtud.

Hommikune trenn langetab kaalu

Erinevad uuringud näitavad, et vähemalt 250 minutit aktiivset treeningut nädalas aitab märgatavalt (rohkem kui 5%) kaalu langetada. Kuid see on keskmine tulemus. Kui vaadata üksikuid katsealuseid, siis on varieeruvus suur. Põhjuseid võib olla mitmeid: bioloogilised erinevused, harjumused, energia tarbimine ja kulutamine. Kuid viimased uuringud viitavad sellele, et just treeningu ajastus võib olla peamine süüdlane, miks individuaalsed tulemused suuresti varieeruvad.

Hiljuti ülekaaluliste ja rasvunud meeste ja naiste seas tehtud uuring näitas, et varased treenijad kaotasid märkimisväärselt rohkem kaalu kui hilised treenijad. Seega, kui kaalu­langetamine on sinu jaoks oluline, saad siit veel ühe põhjuse, miks trenn just hommikutundidesse mahutada.

Säästad raha

Viimane ja üldsegi mitte väheoluline argument hommikuse treenimise poolt on see, et see on odavam. Vähemalt nende jaoks, kes treenivad spordiklubides. Hommikused trennid on reeglina odavamad kui päevased või õhtused. Ja lisaks on ka konkurents väiksem. Tõenäosus, et saad jõusaalis omas tempos soovitud seadmega treenida või ujulas üksinda rajal laiutada, on hommikul oluliselt suurem.

Nagu näed, on hommikusel trennil õhtuse ees mitu olulist eelist ja see loetelu pole lõplik. Hommikusel trennil on veel eeliseid, kuid kõige olulisem on siiski trenni tegemine ise. Vahele jäänud trennist, isegi kui see oli hommikune trenn, pole midagi kasu.

UUS! Liitu meie Facebooki kogukonnaga

Elu on täis valikuid ja mõnikord võib olla raske teha õigeid otsuseid. Meie tugigrupp pakub tuge, nõuandeid ja toetust, et aidata sul navigeerida läbi elu väljakutsete ja leida enda jaoks parimad lahendused. Siin saad küsida küsimusi, alustada teemasid ja olla osa toetavast kogukonnast. Oleme olemas, et aidata sul saavutada vaimne ja emotsionaalne tasakaal ning juhendada sind tervisliku ja õnneliku elu suunas.

Allan Randlepp

Toitumisnõustaja

Allan on toitumisnõustaja ja koolitaja, kelle meelisteemadeks on elustiil ja pikaealisus, sh toitumine ja füüsiline aktiivsus.
Back To Top