fbpx
skip to Main Content

Sõltuvus on seisund, kus inimene tunneb tugevat vajadust millegi järele, olgu see aine, tegevus või suhe. Tugev tung või vastupandamatu soov tarvitada ainet või korrata tegevust on sõltuvuse olulisim tunnus.

SISUKORD
Mis on sõltuvus
Kuidas tekib sõltuvus?
Erinevad sõltuvused
Kuidas sõltuvusest vabaneda
Kust saada edasist abi?

Mis on sõltuvus?

Sõltuvus on korduv käitumismuster, mis põhjustab kahju nii inimese füüsilisele kui ka vaimsele tervisele, kuid millest hoolimata ta ei suuda loobuda sõltuvust tekitavast tegurist. Sõltuvused on mitmekesised – alates ainete kasutamisest, nagu alkohol või nikotiin, kuni käitumuslike sõltuvusteni, nagu nutisõltuvus või suhtesõltuvus. 

Sõltuvus ei ole pelgalt tahtejõu puudumine, vaid kompleksne probleem, mis vajab lahendamist. Sõltuvust peetakse sageli käitumuslikuks häireks, kuid seda saab vaadelda ka kui kroonilist haigust, mis võib tabada igaüht. 

Nagu iga teise haiguse puhul, on ka sõltuvusel kindlad sümptomid. Üks peamisi neist on sõltuvust tekitava aine või tegevuse, näiteks alkoholi, uimastite, hasartmängude või seksi liigne kasutamine või väärkasutamine ning võimetus kasutamist lõpetada.

Kuidas tekib sõltuvus?

Sõltuvus algab sageli harjumusest, mis muutub aja jooksul kontrollimatuks vajaduseks. Inimese käitumist juhivad positiivsed ja negatiivsed emotsioonid. Bioloogilisest vaatenurgast on inimese tegevuse eesmärk rahuldada oma vajadusi, mille täitumist saadavad positiivsed emotsioonid. Mõnuaineid kasutades saavutatakse see rahuldus näiliselt pingutuseta ja tasemel, mida teistel viisidel pole võimalik saavutada.

Seega sõltuvuse teke algab sageli kergesti tekkiva nauditava heaolutundega, mida inimene kogeb sõltuvust tekitavate ainete tarbimisel. Kuid haiguse negatiivsed mõjud ilmnevad alles hiljem, kui elu muutub kontrollimatuks. Sõltuvuskäitumine hakkab tasapisi mõjutama kõiki olulisi eluvaldkondi. Kannatama hakkavad nii vaimne tervis kui ka suhted lähedastega, samuti tööalane tegevus ja hobid.

Sõltuvuse teket mõjutavad ka bioloogilised, psühholoogilised ja sotsiaalsed tegurid. Näiteks võivad geenid ja aju keemiline tasakaalutus suurendada vastuvõtlikkust sõltuvustele. Samuti mängivad rolli stress, traumad ja keskkond.

Telli tervisliku eluviisi nipid oma postkasti

Internet on täis infot toitumisest ja tervisliku eluviisi soovitustest. Kuid mitte kõik ei ole sulle kasulikud - toome sinuni ainult teaduslikult tõestatud soovitused ja nipid oma vaimse ja füüsilise tervise parandamiseks. Uudiskirja ei saada me tihti, isegi mitte kord kuus. Uudiskirja tellides nõustud meie privaatsustingimustega.

    Erinevad sõltuvused

    Kaassõltuvus

    Kaassõltuvus on termin, mida tihti aetakse segamini sõltuvussuhte, suhtesõltuvuse või armusõltuvusega. Kaassõltuvus on psühholoogiline nähtus, kus inimene toetab oma käitumisega teise inimese, enamasti oma lähedase sõltuvusprobleeme. (Näiteks abikaasa, kes tagab püsivalt rahalisi vahendeid alkoholi liigtarbimiseks.) Kaassõltlasel endal ei pruugi olla sõltuvust.

    Enamasti esineb see oma suhtepartnerite puhul, kus sellise käitumise taga on kiindumus, kooselu käigus välja kujunenud peresisene rollijaotus või häbi probleemi avalikuks tuleku ees. Kaassõltlane võib aga olla ka sõltlase teised sugulased või tuttavad, lapsed, vanemad, sõbrad või töökaaslased. Teadlikkus ja teraapia on aluseks, et saada kaassõltuvusest vabaks.

    Sõltuvussuhtes on üks partneritest teisest emotsionaalselt tugevalt sõltuv teisest. Suhte­sõltlane võib olla mistahes rollis – naine hoiab kinni oma vägivaldsest ja vastutus­tundetust mehest, isa ehitab oma elu üles poja saavutustele, ema täidab oma päevi vaid käitumishäire all kannatava lapse eest hoolitsemisega ja unustab iseenda sootuks.

    Alkoholisõltuvus

    Eestis on hinnanguliselt kõikidest alkoholitarvitajatest üks kolmandik liigtarvitajad, kelle seas ligi 60 000 inimest, kes on alkoholist sõltuvuses.

    Alkoholisõltuvus on krooniline haigus, mis mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Enamlevinumad alkoholiga seotud terviseprobleemid on  südame- ja veresoonkonna haigused, vähkkasvajad, vaimse tervise probleemid, maksahaigused ja pankreatiit.

    Selle ületamine nõuab teadlikke samme ja tuge. Esimene samm alkoholisõltuvusest vabanemiseks on probleemi teadvustamine ja abi otsimine. Alkoholist võõrutamine võib olla keeruline protsess, sest see võib põhjustada nii füüsilisi kui ka emotsionaalseid raskusi.

    Tõhus alkoholisõltuvusest vabanemine hõlmab sageli professionaalset ravi, sealhulgas teraapiat ja toetavat keskkonda. Tervise taastamiseks on oluline keskenduda elustiili muutustele ja taastumisele. Kui soovid saada alkoholist vabaks, on otsusekindlus ja järjepidevus olulised. Paljud inimesed on suutnud sõltuvusest jagu saada ja naasta täisväärtuslikku ellu.

    Suitsetamine 

    Suitsetamine tekitab tugeva sõltuvuse, mille peamine põhjus on nikotiin. Nikotiinisõltuvust peetakse võrdväärseks heroiini või kokaiini sõltuvustugevusega.

    Paljud, kes soovivad sõltuvusest vabaneda, seisavad silmitsi keeruka küsimusega: kuidas suitsetamisest loobuda? Nikotiinisõltuvusest vabanemine nõuab tahtejõudu, tuge ja teadmisi, kuidas toime tulla suitsetamisest loobumise võõrutusnähtudega.

    Tavalised sümptomid, nagu ärevus, keskendumisraskused ja unetus, võivad loobumise esimestel nädalatel raskendada protsessi. Nikotiini võõrutusnähud on siiski ajutised ja järk-järgult leevenevad. Oluline on leida tervislikke alternatiive, mis aitavad halbu harjumusi asendada, nagu füüsiline aktiivsus. Suitsetamisest loobumine on keeruline, kuid sellega on võimalik hakkama saada, muutes elu tervislikumaks ja kvaliteetsemaks.

    Seksisõltuvus

    Seksisõltuvus on seisund, kus inimese elus muutub seksuaalne tegevus ülemääraseks ja kontrollimatuks. Seksisõltlane võib kogeda tugevat vajadust seksuaalsuse järele, mis mõjutab negatiivselt tema suhteid, tööelu ja vaimset heaolu.

    Seksisõltuvus võib väljenduda pidevas seksuaalpartnerite otsimises, pornograafia liigtarvitamises või muudes seksuaalkäitumistes, mis on muutunud sõltuvust tekitavaks. Suurenenud ja tihe soov seksuaalvahekorra järele ei viita kohe seksisõltuvusele. Seksisõltlased võivad tunda häbi ja süütunnet, kuid sageli on neil raske lõpetada.

    Seksisõltuvus võib viia emotsionaalse ja füüsilise kurnatuseni, mistõttu on oluline otsida professionaalset abi taastumiseks ja tervislikuma elu saavutamiseks. Seksisõltuvusest vabanemise esimene samm on probleemi tunnistamine ja abi otsimine spetsialistilt, nagu terapeut või nõustaja, kes on kogenud sõltuvuskäitumisega tegelemisel.

    Nutisõltuvus

    Tänapäeva digiajastul on nutisõltuvus üha kasvav probleem, mis mõjutab nii täiskasvanuid, teismelisi kui ka isegi lapsi. Nutisõltuvus on liigne nutiseadmete kasutus, mis segab tavapärast elu. Nutisõltuvus võib tähendada nii telefoni- kui ka arvutisõltuvust. Erilist tähelepanu vajab nutisõltuvus lastel, kuna liigne aeg nutiseadmetes võib mõjutada nende arengut ja vaimset tervist.

    Sõltuvuse vähendamiseks on oluline keskenduda teadlikkusele ja planeeritud tegevustele. Nutisõltuvuse ravi hõlmab tihti harjumuste muutmist ja alternatiivide leidmist, näiteks füüsilist aktiivsust või laste puhul ühiseid peretegevusi. Kuigi arvutisõltuvuse ravi spetsiifilisi meetodeid veel otsitakse, on oluline roll nii perede kui ka spetsialistide toel, et noored kasvaksid tervislikus ja tasakaalustatud keskkonnas.

    Ravimisõltuvus

    Ravimisõltuvus on tõsine probleem, mis võib kujuneda mitte ainult retseptiravimite kasutamisel, aga ka teatud käsimüügi ravimite puhul. Sõltuvust tekitavate ravimite hulka loetakse tugevaid valuvaigisteid, rahusteid, uinuteid ning aktiivsus- ja tähelepanuhäire ravis kasutatavad ravimid.

    Retseptiravimite hulgas tekitab hirmu selliste ravimite nagu tramadooli, imovane, valocordin diazepami või rivotrili sõltuvus. Käsimüügi ravimite puhul on räägitud nohurohu xymelini ja solpadeini sõltuvusest.

    Ravimisõltuvus on tõsine probleem, mistõttu on oluline selle kahtluse või hirmu korral pöörduda arsti poole. Pelgalt sõltuvuse kartus ei tohiks olla põhjuseks vajaliku ravi katkestamiseks. Selliste murede korral on soovitatav konsulteerida kvalifitseeritud meditsiinispetsialistiga, kes oskab anda asjakohast nõu. Ravimisõltuvuse ennetamiseks on äärmiselt oluline ravimite teadlik ja vastutustundlik kasutamine vastavalt arsti juhistele.

    Muud sõltuvused

    Lisaks eelpool käsitletud sõltuvustele ja teistele laiemalt tuntud sõltuvustele, nagu näiteks uimastisõltuvus või hasartmängusõltuvus, esineb ka mitmeid muid, rohkem varjatuid sõltuvusi. 

    Suhkrusõltuvus ehk ka magusasõltuvus väljenduvad kontrollimatus ihas suhkrut sisaldavate maiustuste järele. See võib oluliselt mõjutada inimese tervist, põhjustades diabeeti, kaalutõusu, energiapuudust ja meeleolumuutusi. Suhkrusõltuvusest vabanemine nõuab teadlikke toiduvalikuid ja harjumuste muutmist. Samas kategoorias on ka toidusõltuvus, kus inimene kasutab toitu emotsionaalse lohutuse vahendina.

    Kõik need sõltuvused avaldavad tõsist mõju inimese igapäevaelule ja nõuavad põhjalikku tähelepanu. Iga sõltuvusvormi puhul on oluline mõista selle juurpõhjuseid ning astuda samme, et seda ületada. Õigeaegne sekkumine, toetus ja professionaalne abi on võtmetähtsusega, et aidata inimesel vabaneda sõltuvusest ja taastada elu tasakaal.

    Kuidas sõltuvusest vabaneda?

    Sõltuvusest vabanemine on pikaajaline ja sageli keeruline protsess, mis algab teadlikkusest ja tunnistamisest. Esimene samm on inimesel endal märgata ja tunnistada, et tal on sõltuvus ning et see sõltuvus on probleem, mis vajab professionaalset sekkumist. Kui inimene on valmis oma sõltuvust tunnistama, saab ta alustada loobumise teekonda.

    Teine oluline samm on otsida tuge ja pöörduda spetsialisti, nagu nõustaja või arsti poole. Professionaalne abi on hädavajalik, kuna sõltuvusest vabanemine ei tähenda ainult füüsilist võõrutamist, vaid ka psühholoogilise toe ja teraapia saamist. Sõltuvusravi keskendub tihti psühhoteraapiale ja resotsialiseerimisele, et aidata inimesel toime tulla igapäevaelu probleemidega ilma sõltuvustekitavate aineteta.

    Kolmandaks on oluline võtta vastutus oma tervenemise eest ja mõista, et see on pidev protsess, mis nõuab pühendumist ja järjepidevust. Iga samm taastumisel on tähtis ja isegi väiksed edusammud aitavad edasi. Samuti on soovitatav liituda toetusgruppidega, kus saab jagada kogemusi ja saada tuge teistelt inimestelt, kes on sarnastest raskustest üle saanud.

    Kust saada edasist abi?

    Kui oled otsustanud sõltuvusest vabaneda, saad teadlikkuse tõstmiseks või abi saamiseks rohkem informatsiooni Peaasi.ee kodulehelt, kuhu on koondatud vajalikud materjalid ja veebilehed sõltuvuste kaupa.

    Samas portaalis on võimalik saada tasuta interneti teel nõustamist: https://noustamine.peaasi.ee/kysi-noustajalt

    Kokkuvõte

    Sõltuvus on keeruline ja tihti pikaajaline seisund, mis mõjutab inimese füüsilist ja vaimset heaolu. Sõltuvusest vabanemine on aga võimalik ja algab teadlikkusest ning sõltuvuse tunnistamisest. Esimene samm on mõista, et sõltuvus on probleem, mis vajab professionaalset sekkumist ja tuge.

    Raviprotsess võib olla pikk ja keeruline, olles seotud nii füüsilise võõrutusprotsessi kui ka vaimse ja psühholoogilise taastumisega. Psühhoteraapia, nõustamine ja sotsiaalne tugi on olulised taastumise eeltingimused, kuna sõltuvusest vabanemine ei tähenda vaid aine või käitumise lõpetamist, vaid ka uute, tervislike toimetulekustrateegiate leidmist.

    Oluline on, et inimene võtaks vastutuse oma tervenemise eest ning mõistaks, et sõltuvusest vabanemine on pidev ja järjepidev protsess. Samuti on soovitatav otsida tuge perelt, sõpradelt ja spetsialistidelt ning liituda toetusgruppidega, kus saab jagada kogemusi ja saada tuge teistelt samasugustest raskustest üle saanud inimestelt.

    UUS! Liitu meie Facebooki kogukonnaga

    Elu on täis valikuid ja mõnikord võib olla raske teha õigeid otsuseid. Meie tugigrupp pakub tuge, nõuandeid ja toetust, et aidata sul navigeerida läbi elu väljakutsete ja leida enda jaoks parimad lahendused. Siin saad küsida küsimusi, alustada teemasid ja olla osa toetavast kogukonnast. Oleme olemas, et aidata sul saavutada vaimne ja emotsionaalne tasakaal ning juhendada sind tervisliku ja õnneliku elu suunas.

    Vallo Põldaru

    Koolitaja

    Vallo on oma elukutselt turundaja ning inimeste internetikäitumise spetsialist ja koolitaja, kelle lemmikteemadeks on turunduspsühholoogia, hingehoid ja jätkusuutlik vaimne tervis tänapäeva ühiskonnas.
    Back To Top